Ali Rıza Gürcan Caddesi. Metropol Center, Kat:1 D:3-4 Merter, 34173 Güngören/İstanbul

info@empatik.com
+90 212 216 46 46
Site Haritası
 • ANASAYFA
 • KURUMSAL
 • HRM
 • HİZMETLER
 • PROJELER
 • İASYS
 • REFERANSLAR
 • İLETİŞİM
 • KAMİA

  Kabin Memurluğu İşe Alım Süreç Yönetim Sistemi

  THY, Kabin Memurluğu İşe Alım Süreç Yönetim Sisteminde, KAMİA Projesiyle Zaman ve İş Yükünü Azaltarak Etkili bir Çözüme Gitti

  THY KAMİA projesi, 2009 Ekim ve 2011 Mayıs ayları arasında gerçekleştirilmiş ve tamamlanmıştır. Bu süre zarfında 26.875 aday değerlendirme sürecine dahil edilmiştir.

  THY’de İşe Alım Süreç Yönetimine Genel Bakış 

  Türk Hava Yolları, Sivil Hava Taşımacılığı sektöründe Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı kimliğiyle; uçuş emniyeti, güvenilirliği, ürün yelpazesi, hizmet kalitesi ve rekabetçi konumu ile tercih edilen, Avrupa’nın önde gelen ve küresel ölçekte faal bir havayoludur. 

  THY’nin giderek büyüyen ve gelişen yapısında kabin memurluğu işe alımları süreci fazlasıyla zaman ve performans gerektiren zorlu bir çalışma gerektiriyordu. Bir adayın sözlü, yazılı, yabancı dil ve psikoteknik mülakatlarını gerçekleştirmek ve sonuca kavuşturmak ortalama 3-6 ay sürüyor hatta bazen 1 yıl kadar uzayabiliyordu.  Raporlama yapmak, sistemi bütün olarak görmek ve analiz etmek gibi süreçlerin manuel takip edilmesi zorunluluğu sürecin gereksiz uzamasına neden oluyordu. Operasyonel işlerin bilgisayar ortamında yürütülmesinde yaşanan sıkıntılar, Empatik İnsan Kaynakları ve Kalinda Danışmanlık’ın ortaklaşa geliştirdiği ve THY İK Başkanlığı ile işbirliği içinde yürüttüğü KAMİA (Kabin Memuru İşe Alım) Süreç Yönetim Sistemi ile ortadan kalktı. Zaman, mekân, iş gücü tasarruflarıyla aylarca süren süreç 2 gün gibi kısa bir zaman içinde tamamlanarak büyük bir başarıya imza atıldı. 

  Kısaca KAMİA Projesi

  Empatik İnsan Kaynakları ve Kalinda Danışmanlık’ın gelişim ve uygulamasında rol oynadığı Kabin Memuru İşe Alım Süreç Yönetim Sistemi olan KAMIA; iki aşamalı bir yapıya sahiptir. Uygulanmakta olan süreçte,

  İlk aşama

  Adaylardan, THY kurumsal internet sitesinde özel olarak hazırlanan bölümden başvuruların alınması ve randevu verilmesi ile başlar. Randevu gün ve saatinde, THY Yeşilköy Atatürk Havalimanı kampüsünde, KAMIA projesi için ayrılmış ve iç tasarımı özel olarak yapılmış olan bölüme geldiklerinde;

  İkinci aşamada adaylar;

  İkinci aşamada da başarılı olan aday, sağlık muayenesine gönderilmekte, sağlık durumu uygun olan adaylar ise “mesleki oryantasyona”  tabi tutulmaktadır. 

  Bu aşamaların tamamında, iş akış yönetimi ve sonuçların raporlanması Empatik tarafından hazırlanmış olan KAMİA sistemi ile gerçekleşmektedir. Davet ve bildirimlerin tümü http://randevu.thykariyer.com adresinden yapılmaktadır. Gerekli görülen durumlarda adayın sistemde kayıtlı cep telefonuna kısa mesaj yoluyla ya da e-posta adresine bildirim yapılabilmektedir.

  Toplam 2 gün süren süreç, teknolojinin etkin biçimde kullanıldığı, bilimsel testler ve ileri mülakat teknikleri ile desteklenmiş modern bir işe alım modelidir. Türkiye de ilk defa THY’nin kullandığı sistemle, kuruma dünya havacılık sektöründeki konumuna yakışır bir seçme-değerlendirme imkânı vermenin yanında adaylarda da yüksek memnuniyet oluşturmuştur. Geliştirilen Online Randevu modülü, Ön Kayıt/Kabul modülü, İngilizce ve Psikoteknik Sınav modülleri, Mülakat modülü ve son olarak Sonuçların Duyurulması ve Raporlama modülü ile kuruma KAMİA sisteminde teknolojiyle insan kaynaklarını birleştiren yeni bir bakış açısı sunulmuştur.

  THY’nin KAMİA Beraberinde Kazanımları

  THY Kabin Memuru İşe Alım (KAMİA) projesi ile işe alım sürecinin tüm adımları bilgisayar ortamına aktarılarak, daha önce aylarca süren süreç 2 güne indirilmiştir.

  KAMİA projesinin hayata geçirilmesi ile birlikte  THY’de;

  Proje öncesi süreçte, her bir adımdaadaylar THY personeli tarafından telefonla aranarak, test ve mülakat saatleri ayarlanmaktaydı. Hazırlanan randevu sistemi ile adaylar, test ve mülakatlar için gelecekleri gün ve saati doğrudan kendileri seçmektedirler. Böylece yapılan tüm telefon görüşmeleri ortadan kaldırılmıştır.

  Proje öncesi süreçte, elenen ya da başarılı olan adayların bilgilendirmesi personel tarafından telefon ile yapılmaktaydı. KAMİA ile adaylar, internet üzerinden işe alım süreçlerinin hangi aşamada olduğunu anlık olarak takip edebildikleri için, sürecin durumu hakkında adaylara bilgi verme amaçlı yapılan telefon görüşmelerine de son verilmiştir.

  Tüm süreç bilgisayar ortamında yönetildiğinden, süreç adımları arasında bilgi ve rapor aktarımı için gerekli olan kâğıt kullanımıortadan kaldırılmıştır.

  Adayla ilgili tüm belgelerin ve değerlendirmelerin fiziksel olarak saklanması ihtiyacı ortadan kaldırılmıştır. KAMİA ile tüm belge ve değerlendirmeler bilgisayar ortamında saklanmaktadır.

   

  Empatik, Türkiye İş Kurumu'nun 03.07.2005 tarih ve 37 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir.