Ali Rıza Gürcan Caddesi. Metropol Center, Kat:1 D:3-4 Merter, 34173 Güngören/İstanbul

info@empatik.com
+90 212 216 46 46
Site Haritası
 • ANASAYFA
 • KURUMSAL
 • HRM
 • HİZMETLER
 • PROJELER
 • İASYS
 • REFERANSLAR
 • İLETİŞİM
 • Test ve Sınav Sistemi

  Test ve Sınav Sistemi

  1) Kişilik Envanterleri

  İşe alım süreçlerinde kişilik envanterleri,  adayların günlük hayatlarını anlamaya, adayları tanımaya, iletişimi güçlendirmeye yönelik olduğundan seçim kriterlerinden biri haline gelmiştir. Kişilik envanterleri sonucunda kişi ile ilgili bir yargıya varılmaz. Bunun yanında kişinin diğer insanlara göre davranış özellikleri bakımından konumu belirlenmiş olur.

  Kişilik envanterlerinde genel olarak soru sayısı 200 ün altındadır ve sonuçları günlük dile daha yakındır. Günümüzde kullanılan envanter çeşitlerini ve Empatik İnsan Kaynaklarının kurumlara sunmuş olduğu kaliteli seçim kriterlerini ön gören kişilik envanterleri aşağıda kısaca açıklanmıştır.

  TTB2 giriş seviyesindeki mühendislik pozisyonları veya staj programları, teknisyen/teknikerlik, mavi yaka pozisyonlar veya teknik eğitimlere başvuran kişilerin bu pozisyonlar için gerekli temel becerilerini ölçmektedir.TTB2, tek tek veya birlikte uygulanabilen Mekanik Muhakeme (MRT2), 3 Boyutlu Muhakeme (SRT2) ve Görsel Keskinlik (VAC2) olmak üzere üç alt testten oluşmaktadır.

  Testler

  Mekanik Muhakeme Testi (MRT2), adayın mekanik kavramları ve fizik kurallarını anlama ve uygulama yeteneğini ölçer. Sorular oldukça çeşitli alanlardan (optik, elektrik, akışkanlar, mekanik) seçilmiştir. Bu nedenle kullanıcılar, sorunların mekanik muhakeme yeteneğini geniş bir yelpaze içerisinde ölçtüğünden emin olabilirler.

  Üç Boyutlu Muhakeme Testi (SRT2), kişinin verilen örnekleri üç boyutlu olarak gözünde canlandırma ve üç boyutlu nesneleri iki boyutlu olarak imgeleme yeteneğini ölçer. Sorular çok çeşitli şekillerden oluşmaktadır. Bu nedenle kullanıcılar geniş bir yelpaze içerisinde üç boyutlu ve şematik muhakemeyi ölçebilirler.

  Görsel Keskinlik Testi (VAC2), özel olarak bilgisayar ortamında tamamlanmak üzere tasarlanmıştır v devre şemaları gibi oldukça detaylı teknik materyaller ile çalışma yeteneğini ölçer. VAC2, genel yetenekten nispeten bağımsız olan görsel ve dikkat ile ilişkili kapasiteyi kişinin karmaşık bir labirent boyunca tek bir yolu izleyerek çıkışa ulaşması sonucunda ölçer. Görsel Keskinlik Testi özel olarak elektronik devre ve parçalarının kontrol edilmesi, onarılması ve değiştirilmesi işlerini içeren teknik rollere ve staj programlarına aday olan kişileri değerlendirmek amacıyla geliştirilmiştir.

  Bilimsel ve kapsamlı şekilde araştırılmış bir kişilik modeline dayanan 15FQ+, insan kişiliğinin tüm alanlarının derinlemesine analizini sağlar. Envanter, global çapta kabul görmüş 5 faktör kişilik modelini ve Cattel’in 16 faktör kişilik modelini birlikte ele almaktadır. Kültürel ve cinsiyete dayalı farklılıklara dair ölçüm sorunlarını ortadan kaldıracak şekilde geliştirilmiştir. Dünya çapında 30 ülkede, 20’den fazla dilde kullanılmaktadır ve Britanya Psikoloji Birliği –BPS- tarafından akredite edilmiştir.

  Klasik ölçümlerden farklı olarak Adapt-g katılımcıların sabit bir soru setini tamamlamalarını gerektirmez. Bunun yerine, katılımcıların testi başarıyla tamamlayabilecekleri zorluk seviyesini tespit eder ve katılımcılar bu zorluk seviyesine göre GeneSys Değerlendirme Sistemi tarafından soru havuzundan seçilen sorular ile karşılaşırlar. Bu her adayın karşılaşacağı sorunların farklı olacağı anlamına gelmektedir. Bu özelliği ile Adapt-g kopya ve adayın testi tekrar doldurulması ile ilgili ölçüm sorununu ortadan kaldırır ve hem katılımcılar hem de karar mekanizmaları için objektif bir değerlendirme sunar.

  Kritik Muhakeme, çalışanların karmaşık bilgilere dayalı mantıksal kararlar almalarını gerektiren ve tüm pozisyonların merkezinde yer alan bir yetenektir.

  CRTBi Kritik Muhakeme Testi bu temel yeteneği ölçümlemek için Psytech tarafından özel olarak geliştirilmiştir; sözel ve sayısal kritik muhakemeyi ölçümleyen iki alt testten oluşmaktadır.

   

  CRTBi Kritik Muhakeme Testi’nin en önemli özelliği üst düzey “yöneticilik” pozisyonları için geliştirilmiş olup yönetsel seviye muhakeme becerisini ortaya koymasıdır. CRTBi değerlendirme süreçlerinde sizi destekleyecek geçerliliği ve güvenilirliği oldukça yüksek bir araç olarak içeriğinde yer alan “yönetim” ve “iş fonksiyonları” ile ilişkili sorular sayesinde işe alım ve terfi süreçlerinizde yüksek potansiyele sahip yönetici adaylarını ayrıştırarak değerlendirme aşamalarını çok hızlı ve objektif bir şekilde yönetmenizi sağlar.

  2) Yabancı Dil Test ve Sınavları

  Adayların yabancı dil seviyelerini belirlemek amacıyla isunulan uygulamadır. Empatik İnsan Kaynakları adayın, sınav boyunca açıklama ve yönlendirmelerle tamamen bilgisayar tarafından yönlendirildiği bir sistem geliştirmiştir. 

  Testler, belirlenen adayın yabancı dil düzeyini ölçerken aynı zamanda adayların kısıtlı zaman karşısında gösterdikleri performanslarını da ölçmektedir. Bu sebeple testlerin tamamı sürelidir. Test süresince zamanı etkin yönetebilmesine yardımcı olacak uyarı ve bildirimler yapılmaktadır. 

  Testlerin bazılarında geriye dönülmesine izin verilmez iken, bazılarında zamanını artıran adaylar geriye dönerek eksik bıraktığı soruları cevaplayabilir ya da cevaplarını kontrol edebilirler. Ekranlar, bilgisayar kullanma alışkanlığı olmayan adayların bile zorlanmayacağı şekilde tasarlanmıştır. Sınavını tamamlayan adayın, kurum tarafından belirlenen yöntem ile hesaplanan başarı puanı, henüz kapıdan çıkmadan kaydına eklenmiş olmaktadır.

  Empatik, Türkiye İş Kurumu'nun 03.07.2005 tarih ve 37 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir.