İşe Alımın Kuralları Değişti

İletişim

Her alanda olduğu gibi insan kaynakları süreçleri de kâğıttan kurtulup dijital yönetime geçmek zorunda. Bu geçiş beraberinde insan kaynaklarının varlık sebebini oluşturan işe alım süreçlerinin kurallarını da değiştiriyor. Geleneksel yöntemlerde adayların içinde bulundukları durum göz önüne alınmaksızın mülakata gelmeleri istenir ancak şimdi Empatik Online Assessment Center araçlarından biri olan HRWin® aracılığı ile hem sınırlar ortadan kalkıyor hem de aday istediği zaman ve yerde mülakat sorularını cevaplayabiliyor. Siz de ofisinizde ya da istediğiniz zaman ve yerde kaydedilmiş olan bu video görüntülerini izleyebiliyorsunuz, şirketinizdeki ilgili kişilere de ilgili fragmanları izletebiliyorsunuz.

Zamandan tasarruf sağlayın

İşe alım süreçlerinde doğru kararı verebilmek için yüzlerce özgeçmiş incelenerek onlarca aday ile yüz yüze ya da telefonla görüşme gerçekleştirmek gerekiyor. Bu görüşmeleri organize etmek, aday ile ortak randevu oluşturmak, yer ayarlamak, görüşme öncesi hazırlık gerçekleştirmek ve görüşme sonrası değerlendirme çalışmaları vs. yapmak hem zaman kaybına hem de maliyet artışına neden olmaktadır.

Sektörün ilk akıllı video mülakat uygulaması HRWin®

HRWin® ile adaylar insan kaynakları uzmanlarınızın ya da ilgili bölüm yöneticinizin sisteme önceden yüklediği pozisyona özgü soru setlerini zaman ve yer kısıtlaması olmaksızın cep telefonları ya da bilgisayarları aracılığı ile cevaplamaktadırlar. Hazırladığınız soruların yanı sıra işe alım süreç yönetim sistemi olan HRPeak® ve kişilik envanteri PiT® ile entegre çalışan HRWin® ile aday, Kişilik Özelliği, Onurlandırdığı Değerler, Kişisel Farkındalığı, Yetkinlik ve Pozisyonlara Uygunluğuna dair verilerin sonucu oluşturulan soruları da cevaplayabiliyor. Bu sayede siz de video mülakatlarınızı akıllı hale getirerek online üzerinden adayı daha yakın tanıma fırsatına sahip olabilirsiniz. Ayrıca HRWin® adaylardan, belirlediğiniz soruları İngilizce ya da farklı bir dilden cevaplamasını isteyerek yabancı dil seviyesini ölçmenize yardımcı olur.

Sınavlar da artık online

Geleneksel yöntemlerde değerlendirme uygulayacağınız her aday ile ayrı randevulaşmak, sınav yeri ayarlamak, sınav ekibi hazırlamak, sınav kitapçıkları vs. gibi birçok detay barındıran hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. “Kağıt üzerinde” değerlendirilen sınav sonuçları da işe alım prosedürlerini uzatarak adayın süreçte motivasyonunu kaybetmesine neden olmaktadır.

Online Assessment Center aracılığı ile adaylar yer kısıtlaması olmadan diledikleri zaman bilgisayarları başında sınav olabilmektedir. Uygulayacağınız online sınavlar sayesinde işe alım kararlarınızı güçlendirebilir ve tüm işe alım aktivitelerinizi raporlayabilirsiniz.

Sonuçlar anında elinizde

Sistem üzerinden yönlendireceğiniz sınavlarda İngilizce ve teknik yetkinlik soruları sorular adaptive* olarak atanmaktadır. Yazılım sınavlarında sistem, adayın online platformda kod yazmasını sağlamaktadır. Bu sayede iş görüşmesi öncesinde adayın teknik bilgi düzeyini ölçebilirsiniz. Kurumunuzun işe alım uzmanları sınav sonuçlarını anında ve online olarak elde edebilmektedir. Ayrıca sonuçlarını en uygun bulduğu adayları ön değerlendirme bilgileriyle birlikte ilgili birimin yöneticisine son alım kararını vermesi için online iletebilmektedir.

Yanlış işe alıma PiT® ile son verin

İnsan kaynakları işe alım uzmanları yanlış işe alımın neden olduğu kritik sorunların önüne geçmek için adaylara çeşitli sorular yöneltir, pozisyona uygunluğunu anlamak için uzun süren görüşmeler gerçekleştirmektedir. Online Assessment Center çatısı altında bulunan Kişilik Envanteri PiT® ile adayın kişilik özelliği, güçlü ve az güçlü yönlerine dair verilere aday değerlendirmeyi tamamladığı anda sistem üzerinden erişebilirsiniz. Pozisyona uygunluk algoritması ile Empatik tarafından geliştirilen PiT® adayın uygunluğuyla ilgili karar vermenize yardımcı olur.

Bütüncül değerlendirme ile çok öndesiniz

Kişilik faktörü ile değer kavramını buluşturan ilk envanter olan PiT® aracılığı ile adayın Kişilik Özelliği, Onurlandırdığı Değerler, Kişisel Farkındalığı, Yetkinlik ve Pozisyonlara Uygunluğu hakkında sağlanan veri ile adayı daha bütüncül olarak değerlendirebilirsiniz.

Tüm süreçler birbirine entegre

Geleneksel yöntemlerde kişilik envanteri, dil testi, genel yetenek sınavları ve video mülakat birbirinden farklı teknik alt yapılarda gerçekleştirilmektedir. Bu süreç hem aday hem de değerlendiriciler için ekstra iş yükü oluşturmanın yanında Video Mülakat’ın da akıllı olmasına engel teşkil etmektedir. Empatik, ilan ve başvuru süreçleri dâhil tüm değerlendirme araçlarını sektörde ilk defa aynı altyapıda bütünleştirdi.

Adaylarınızı online sistem üzerinden değerlendirerek işveren markanızın güçlenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Şeffaf süreçler ile değerlendirilen adayların ve kurum çalışanlarınızın aidiyet duygusunu artırabilirsiniz.

Kurumunuzdaki tüm yatırım ve değerlerinizi doğru ekip ve doğru adayla kazanca dönüştürebilirsiniz. Doğru aday için işe alım süreçlerinizi Empatik tecrübesine teslim edebilirsiniz.

* Adaptive: Soruların zorluk seviyesi adayların verdikleri cevaplara göre sistem tarafından belirlenir.