Dijital İnsan Kaynakları

İletişim

Dijital insan kaynakları aracılığı ile kurumlar, hem zamandan hem de maliyetten tasarruf ediyor. İnsan kaynakları alanının tüm süreçlerini kolaylaştıran dijital çözümler artık şirketlerin çözüm ortağı olarak yerini alıyor.

Dünya ekonomisinin yüzde 22,5’inin dijitalleştiği günümüzde her alanın sayısallaşması artık kaçınılmaz. Ekonomiyi ayakta tutan şirketler, artık dijital ürünlere yön verirken, bu şirketleri ayakta tutan insan kaynakları alanının da geleneksel yöntemlerle çağa ayak uydurması beklenemez. Son 10 yılda teknolojide yaşanan devasa değişim ile insan kaynaklarındaki dijitalleşme aracılığı ile bordrolama, izin ve mesai yönetimi, özlük dosyaları, CV’lerin online ortama alınması, kişilik envanteri ve genel yetenek sınavları anında online olarak yapılıyor, sonuçlara da anında ve mobil olarak ulaşmak mümkün oluyor.

Adaylar tek tık kadar uzak

Dijital insan kaynakları aracılığı ile kurumlar, hem zamandan hem de maliyetten tasarruf ediyor. İnsan kaynakları alanının tüm süreçlerini kolaylaştıran dijital çözümler artık şirketlerin çözüm ortağı olarak yerini alıyor. Dijital insan kaynakları alanında yer alan çözümlerin başında, dijital CV platformları bulunuyor. Şirkete ait iş, staj ilanlarının çıkılabildiği bu platformlar ile başvuru yapmak isteyen adaylar CV’lerini anında online oluştururken, insan kaynakları çalışanları da adayları tek tek kağıt dosyada aramak zorunda kalmıyor.

Bürokrasiyi azaltın işinizi kolaylaştırın

Empatik’in geliştirmiş olduğu Dijital İnsan Kaynakları Çözümü olan HRPeak sayesinde kurumunuz iş ilanlarını kendi web sitesi üzerinde çıkabiliyor ve pozisyonlara başvurmak isteyen adaylar CV’lerini sistem üzerinden oluşturabiliyor. Dijital İnsan Kaynakları Çözümü HRPeak ile kurum içindeki bürokrasiyi azaltarak hızlı kararlar verebilir, işe alımcınız, adayın mülakatına dair değerlendirmelerini online platforma yazabilir. Dijital insan kaynakları ile online platformda olan CV’leri dilediğiniz kriterlere göre (eğitim, bölüm, yabancı dil, lokayson) filtreleyebilir, kurum ve pozisyona uygun adayı kağıt CV’leri tek tek karıştırmadan bulabilirsiniz.

Tek değil çok boyutlu dijitalleşme

Kişilik envanteri Personality Item Test (PiT), video mülakat uygulaması HRWin, mesleki analiz testi FiT, Genel Yetenek ve Yabancı Dil Sınavlarının, HRPeak sistemine entegre olması ile insan kaynaklarında yaşanan dijitalleşme tek değil çok boyutlu olarak ilerliyor. CV’lerden sınavlara, envanterlere kadar işe alım süreçlerinin aynı platforma alınması ile dijital insan kaynakları kurumlara uygun adayı keşfetmek için daha tutarlı bir veri sunuyor.

Dijitalleşme İK için kolaylık demek

İnsan kaynaklarında dijitalleşme kurumlara, yer ve zaman sınırlaması olmaksızın, video mülakat gerçekleştirmeyi, sınavların online yapılarak sonuçlara anında ulaşılmasını, kişilik envanteri sonuçlarının da anında raporlanarak adaya dair daha tutarlı ve bütüncül değerlendirme yapmayı sağlıyor.